SON DAKİKA
11 Ocak 2019'de eklendi

2019 İstanbul’da Otomobillere Kış Lastiği Zorunlu Mu?

2019 İstanbul’da Otomobillere Kış Lastiği Zorunlu Mu?

Kış aylarında meydana gelen kazaların önlenebilmesi açısından bir süredir yılın belirli tarihleri arasında ülkemiz genelinde kış lastiği uygulaması başlatılıyor.

Kış lastiği uygulamasına hangi araçların tabi olacağı konusunda çeşitli tartışmalar sürse de ilgili bakanlığın internet sitesinde gerekli bilgiler bulunmaktadır. Resmi internet sitesinden baktığımızda binek otomobiller için kararın valiliklere bırakıldığı dikkatlerden kaçmıyor.

Durum böyle olunca İstanbul’da tüm sürücüler binek otomobiller için uygulamanın geçerli olup olmayacağı büyük bir merak uyandırıyor. 2018-2019 yılı kış lastiği uygulamasına ilişkin İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamadan da çok açık ve net bir şekilde görüleceği üzere;

  • kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca A türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde kış lastiği kullanımının zorunlu olduğu ifade ediliyor.

Binek otomobiller için uygulama geçerli olmasa bile can ve mal güvenliği açısından kış aylarında tüm araçlarda kış lastiğinin kullanılması büyük bir önem taşımaktadır.

2019 Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor ve Ne Zaman Bitiyor?

1 Aralık 2018 tarihi itibariyle başlayan kış lastiği uygulaması 2019 yılı 1 Nisan tarihine kadar devam edecektir. Valilik kararına bağlı olarak tarih aralığında küçük değişikliklerin yapılabileceğini unutmamak gerekiyor.

Önemli Not: Kış lastiği sadece karlı ve buzlu yollar için değildir. Hava sıcaklığının +7 derecenin altına düşmesiyle birlikte aracın tutunması azalacağından dolayı kış boyunca kış lastiği kullanılmalıdır. 

 

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

08 Aralık 2018, 08:48

2019 Skoda Scala Focus ve Golf’e Rakip Oluyor

Skoda Rapip modelinin yerini alacak olan 2019 Skoda Scala modelinin tüm detayları gün yüzüne çıktı. Ford Focus ve Volkswagen Golf modellerine rakip olması beklenen aracın ülkemizde satışa sunulması büyük bir heyecanla bekleniyor. Temmuz ayında ilk haberleri ortaya çıkan Skoda Scala modelinin üretim süreci oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşti ve marka tarafından...

Devamını Görüntüle