Pit Stop
26 Ekim 2019'de eklendi

2020 İstanbul Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?

2020 İstanbul Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?

Kış aylarında yaşanabilecek trafik kazalarının önüne geçebilmek amacıyla ülkemiz genelinde birçok ilde kış lastiği kullanımı zorunludur.

Her yıl olduğu gibi İstanbul genelinde de ticari ve yolcu taşıtlarının tamamında kış lastiği kullanımı zorunlu tutulacak. İstatistiksel bilgilere bakıldığında kış lastiği uygulamasına geçildiği günden beri trafikte yaşanan olumsuz durumlarda ciddi bir oranda düşüş yaşanmıştır.

Hususi Otomobillerde Kış Lastiği Zorunlu Mu?

Geçtiğimiz yıllara bakıldığında hususi otomobillerde kış lastiği kullanımı zorunlu tutulmadı. Fakat alınan karara göre her il kendi içerisinde hususi otomobillere de kış lastiği zorunluluğu uygulama hakkına sahiptir. Hava koşullarına göre ilerleyen günlerde hususi otomobiller için de alınan karar kamuoyuyla paylaşılacaktır.

2019 – 2020 yılı kış döneminde İstanbul genelinde sadece ticari ve yolcu taşıtlarının zorunlu tutulacağı tahmin ediliyor.

2018 – 2019 yılında kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık 2018 tarihinde başlayıp 1 Nisan 2019 tarihinde son bulmuştu. Bu yıl da aynı şekilde zorunluluğun 1 Aralık 2019 tarihinde başlaması bekleniyor. 1 Nisan 2020 tarihinde son bulacağı ifade ediliyor olsa da o günün hava durumu raporları incelenip daha erken tarihte de son bulabileceği unutulmamalıdır.

Kendinizin ve trafikteki diğer sürücülerin sağlığı için lütfen hususi otomobillerde de kış lastiği kullanımına özen gösterilmelidir. Güvenli bir sürüş için kış lastiğinin hayati bir öneme sahip olduğunu unutmamak gerekiyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

08 Ocak 2020, 21:40

Yeni 2020 Peugeot 2008 Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

Yeni tasarım diliyle dikkatleri üzerine çeken Fransız üretici, Avrupa pazarında satışa sunduğu Yeni 2008 modeliyle bir kez daha büyük bir beğeni toplamayı başarıyor. Yeni 3008 ve 5008 modelleriyle başlayan dikkat çekici tasarım dilinin Peugeot ailesinin tüm üyelerinde ön plana çıkmasıyla birlikte 2019 yılının kazananı olarak Fransız üretici gösterilebilir. Şimdi ise...

Devamını Görüntüle