Pit Stop
3 dakikada okuyabilirsiniz 13 Ağustos 2019'de eklendi

2020 Volkswagen Passat Alltrack Özellikleri ve İlk Bakış

Yeni Volkswagen Passat Alltrack geçtiğimiz günlerde, İsviçrenin Cenevre kentinde gerçekleşen fuarda tanıtıldı.

2020 Volkswagen Passat Alltrack Özellikleri ve İlk Bakış

Yeni Volkswagen Passat Alltrack geçtiğimiz günlerde, İsviçrenin Cenevre kentinde gerçekleşen fuarda tanıtıldı. Volkswagen 2014 yılında Passat B7 platformu üzerine geliştirilen yine benzer bir karosere sahip bir model üretme girişiminde bulunmuş olsa da bırakın ülkemiz pazarına adım atmayı, Avrupa ve özellikle Amerika pazarında bile istenen satış rakamlarına ulaşamamış ve bu segmentteki en güçlü rakipleri Audi A4 Allroad ve Volvo V60 Cross Country modellerine yenik düşmüştü.

Daha Yüksek ve Daha Göz Alıcı

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan yeni modelin lansmanda sergilenen Worldwide Green rengi ile birlikte çok daha göz alıcı durduğunu söylemeliyim. Standart Passat Variant’tan farklı olarak daha yüksekte konumlandırılan Alltrack ilginç bir şekilde Varianttan daha küçük bir bagaj hacmine sahip.

2020 Volkswagen Passat Alltrack

2020 Volkswagen Passat Alltrack

Bununla birlikte otomobilde 2.0 TSI ve 2.0 TDI versiyonları harici bir motor seçeneği bulunmamakta. 2.0 TSI ise tahmin ettiğiniz üzere hali hazırda Golf GTI üzerinde kullanılan 220hp 350nmlik yaratık. Bu motorun GTI üzerinde ne kadar tatmin edici olduğunu söylesem bile 1.7 tonluk alltrackta aynı hazzı verir mi şüpheliyim doğrusu. Ayrıca GTI versiyonundaki gibi 6 ileri manuel seçeneği ise mevcut değil.

Dizel motorlar ise standart Passatlardan aşina olduğumuz 2.0 TDI motorunun 150, 190 ve 240 beygirlik versiyonları. Tabi ki bu motorların hepsi Volkswagenin 4 tekerlekten çekiş sistemi 4 motion seçeneği ile birlikte gelmekte.

Bağımsız Fren ve Eşit Güç Dağıtımı

Bana göre yeni modelin en göz alıcı yanı yeni +XDS diffrensiyel sisteminin bu araçta kendine yer bulması. Merkezdeki elektromekanik kilit çekişin kaybolduğu tekere bağımsız fren uygulayabiliyor bununlada kalmayıp gücü diğer lastiklere eşit bir biçimde dağıtıyor, buna arazide ne kadar ihtiyacınız olduğunu bir düşünün derim.

Diğer özellikler ise günümüz otomobillerinden aşina olduğunuz cinsten; adaptif cruise control, kör nokta uyarı sistemi, şerit takip asistanı ve liste uzayıp gidiyor.

DCC Teknolojisi

Son olarak Alltrackta bulunan adaptif şasi kontrolüne değinmek isterim. DCC adı verilen sisteme 5 farklı sürüş modunu içeren sisteme standart passatlardan farklı olarak bir de ‘Offroad’ modu eklenmiş. Volkswagen mühendisleri bu sistemin zorlu arazi şartlarında +XDS ile birlikte görev yaparak sizi yolda bırakmadan istediğiniz hedefe ulaştırabileceğini iddia ediyor, tabi ki sınırlar dahilinde bu otomobilden bir SUV performansı beklemek kesinlikle yanlış olur.

Editörün Düşüncesi

Yeni Passat Alltrack bu sefer daha güçlü geliyor, eskiye nazaran daha şık tasarım daha teknolojik donanım ve Avrupalı rakiplerine oranla daha düşük fiyat vaadi ile birlikte alışılagelmiş modellere bir rakip olabileceğini düşünüyorum.

Otomobilin ülkemiz pazarına gelmesi belirsizliğini korurken özellikle Amerika pazarında eskisine nazaran daha başarılı olması bekleniyor.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

22 Ekim 2018, 08:29

Dacia Duster Pickup Özellikleri Ortaya Çıktı

Amerika ve birkaç bölge hariç Dacia markasının oldukça başarılı olduğu herkes tarafından bilinir. Avrupa pazarında yaptığı ataklarla son zamanlarında adından daha sık söz ettirmeyi başarmaktadır. Markanın dikkat çekici SUV modeli Dacia Duster köklü bir değişimle yeni bir versiyona daha kavuşmaya hazırlanıyor. Sürpriz bir şekilde ortaya çıkan haberle birlikte Dacia Duster Pickup modelinin özellikleri belli...

Devamını Görüntüle