Pit Stop
5 dakikada okuyabilirsiniz 14 Ağustos 2019'de eklendi

CAROLOJI ÖZEL : YEŞİL CENNET

Caroloji olarak kurulduğumuz tarihten itibaren güncel otomobiller üzerine haber niteliği taşıyan yazılar yazmaya devam ediyoruz. Şimdi gelin siz değerli okuyucularımızla birlikte biraz kafamızı boşaltalım ve otomobil sektörü için referans noktası olan Nurburgring Nordschleife’ye uzanan kısa bir yolculuğa çıkalım.

CAROLOJI ÖZEL : YEŞİL CENNET

Futbolcular için yemyeşil çimler, kuşlar için masmavi gökyüzü ve kunduzlar için mis kokulu toprak ne ise otomobiller için Nordschleife odur muhtemelen. İnşa edildiği yıldan bu yana içinde pek çok ölümlü kaza yaşanan bir pistin, kendisinin müptelası olmuş insanlar tarafından koyulan takma isminin Yeşil Cennet olması ne kadar ironik sizce de öyle değil mi?

Caroloji olarak kurulduğumuz tarihten itibaren güncel otomobiller üzerine haber niteliği taşıyan yazılar yazmaya devam ediyoruz. Şimdi gelin siz değerli okuyucularımızla birlikte biraz kafamızı boşaltalım ve otomobil sektörü için referans noktası olan Nurburgring Nordschleife’ye uzanan kısa bir yolculuğa çıkalım.

Dünyadaki En Eskilerden Bir tanesi

Nurburgring 1925 yılında Almanya’nın Nurburg şehrinde Eifel ormanının içinde inşa edilmeye başlandı. 2 sene süren inşaat sonrasında Temmuz 1927’de kullanıma açılan pist ilk başlarda Almanya’nın sahip olduğu ekonomik durum ve savaştan henüz çıkmış devletin hali hazırda düzenli ve seri ürettiği bir otomobil yokken böyle bir piste para harcanması çok tepki çekmişti. Ama günümüze kadar mevcudiyetini korumasıyla birlikte onu dünya üzerindeki en eskilerden bir tanesi olarak kesinlikle nitelendirebiliriz.

‘Eşsiz.’

Bu pist bazı araba hastaları ‘’petrolheadler’’ için adeta bir tapınak bir arınma noktası. Özellikle pistin halk günü  ‘’touristenfahrten’’ adı verilen etkinliklerle yılın belirli günleri sivil halkın kullanımına açılmasıyla birlikte insanlar nerede oturduklarını varsaymaksızın piste akın ediyor. Böylelikle geçen yıllar itibariyle pist ve çevresinde inanılmaz bir otomobil kültürü filizlenmiş ve günümüzde bu filizler yerini adeta bir ormana bırakmış diyebilirim.

Onu sıradışı, eşsiz, tuhaf, olağanüstü gibi kelimelerle nitelendirebiliriz. Bunun sebebi ise pistin düzensiz bir yapıya sahip olması. Dünyanın dört bir yanında inşa edilmiş belirli kalıplara oturtulmuş pistler Nordschleife’nin yanında adeta sıradan çinko karbon piller gibi. İnişleri ve çıkışları, toplamda 73  birbirininden benzersiz virajı, pist içindeki en düşük nokta ile en yüksek nokta arasındaki farkın 300 metre olması, 400 km/h hızı görebileceğiniz son düzlüğü gibi özelliklerin hepsini bir bütün halinde başka hiçbir pistte bulamazsınız.

Markaların Kıyasıya Rekabeti

Otomobil alırken nelere dikkat ederiz? Hangi özellikleri bir diğer rakip modelle kıyaslarız? Süspansiyon, motor gücü, dayanıklılık ya da benzersiz aerodinamik tasarım? Tamamen haklısınız ama bir şeyi unuttuk sanırım; Nurburgring tur süresi. Son 20 yıldır markalar ürettikleri spor otomobilleri bu piste çıkarıyor ve içerisine de otomobil ile pistte hızlı gitmek tabirini nefes almak gibi hayati bir fonksiyona çevirmiş pilotlar koyuyor. Tur süreleri oluşuyor ve bir marka diğer bir markayı geçerse kollar sıvanıyor ve hemen çalışmalara başlanıyor.

Buna iyi birer örnek olarak yaklaşık 10 yıldır süregelen Ford-VW Grubu-Honda-Renault savaşını ve tabi ki bitmek tükenmek bilmeyen Nissan – Porsche arasındaki kıyasıya rekabeti söyleyebiliriz.

Ford-VW Grubu-Honda-Renault dörtlüsünün en etkili silahları hiç şüphesiz Focus RS, Leon Cupra 300 R, GTI Clubsport, Civic Type-R ve tabi ki Megane RS Trophy-R. Markalar bu modelleriyle yıllardır ringde birbirlerinden rekorları koparsalar da en etkili isimler Honda ve Renault. Rekor ise şuan 7:40:10 ile Megane RS Trophy R’a ait. Gerçi Trophy-R’ın Brembo fren kaliperleri ve karbon seramik fren diskleri, Ohlins süspansiyonlar, Akrapovic egzoz sistemi ve Quaife LSD kilitli diferansiyel gibi şampiyonlar ligi ekipmanlarıyla donatıldığını göz önüne alırsak en yakın rakibi Type R FK8’E 8 saniye(!) fark atarak bu rekora imza atması bizi hiç de şaşırtmadı doğrusu.

Porsche ve Nissan

Herkes tarafından kabul edilir ki bir 911 GT bir pistte süre yapabileceğiniz en üstün otomobildir. GT dedim çünkü ardına 2 ve ya 3 koymanız sizin sadece rekoru kaç saniye daha geliştirebileceğinize karar vermeniz anlamına geliyor. Nissan da bunu kafaya takmış olacak ki yaklaşık 10 tane GT3 RS’i parçalayıp Alman mühendislerin nasıl böyle bir otomobil yaptığını anlamaya çalışmışlar ama parçalanan GT3 RSlerin spy shotlarının dünya basınına yansıması çok da uzun sürmemiş açıkcası. Bunun neticesinde Porsche Nissan hakkında bir hukuki süreç başlatmış ve halen devam etmekte. NISMO (Nissan Motorsport) buna pek de aldırış etmemiş olacak ki edindiği bilgiler neticesinde ürettikleri R35 GTR NISMO ile fabrikasyon üretim otomobiller pist rekorunu 7.08.679’la kırdı.

Ardından Porsche öyle bir otomobil yaptı ki –sizi sayısal verilerle sıkıp boğmak istemiyorum- adeta attığı tur değil Nissan’ın tüm otomobil camiasının ağzını açık bıraktı: 6:47.3! 991 kodlu 911 GT2 RS şu an ringdeki en hızlı otomobil.

Tuning Firmaları ve Marka Fabrikaları

Nurburgring’in etrafı öylesine bir ortam ki adeta otomobil severler için panayır lokasyonu. Markaların arasında süregelen rekabet bir yana dursun bir de pistin yanında rekorlar kıran otomobilleri modifiye eden ufak çapta atölyeler(!) var. Manthley Racing de bunlardan bir tanesi.  Manthley Racing 6.47’lik GT2 RS’ten kendi dokunuşları ile 7 saniye kesmeyi başarmış ve şuan en popüler video kanalından arattığınız takdirde yolu videodan bile takip edemeyeceğiniz kadar hızlı bir tura sahip 6:40.3.  Bu rekorun bir başka Porsche modelinin hayata gözlerini açmadan kırılabileceğini düşünmüyorum doğrusu ama umarım yanılırım.

Hyundai ise geçtiğimiz yıl kurduğu ‘N’ departmanın fabrikasını hemen pistin yanına kurmuş durumda. E haliyle Güney Kore’den Almanya’ya deneme yapmak için getirecekleri otomobillerin yol masrafını da tasarruf etmiş oldular.

Sadede gelecek olursak; Nordschleife kimisi için haftasonu vakit geçirmek için bir seyahat noktası ve ya diğer markayı geçebilmek için milyon dolarların harcandığı ve test edildiği bir laboratuvar. Ama bizce otomobil kültürünün dünya üzerinde en yoğun ve en ateşli yaşandığı kutsal bir mabet. Profesyonelce hazırlanmış bir hot-hatch ile 458 Speciale kovalayabileceğiniz hatta kargo şirketlerine ait vanlarla bile tur atıp zaman kasarak meşhur olabileceğiniz bir konser sahnesi.

 

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

17 Kasım 2019, 13:43

911’e bir aşk mektubu : Singer Vehicle Design

Sanat nedir? Bir duygunun, tasarımın ve güzelliğin dışavurumunda kullanılan yöntemler ve bu yöntemler ile ortaya konulan üstün yaratıcılık. Thomas Munro’ya göre ise, sanat doyurucu estetik yaşantılar oluşturmak amacıyla dürtüler yaratma becerisidir. Sanat, güzel ile uğraşır. Sanatı Michelangelo’nun Sistine Chapel Ceiling‘inde de görebilirsiniz, Chopin’nin Spring Waltz’ında da. Tutku, takıntı ve mükemmellik tabuları esas...

Devamını Görüntüle