Pit Stop
3 dakikada okuyabilirsiniz 31 Temmuz 2019'de eklendi

Hyundai Aktif Vites Kontrolü Nedir? (Active Shift Control)

Otomotiv teknolojileri denildiğinde ilk akla gelen markalardan birisi hiç şüphesiz Hyundai'dir. Birçok markaya ilham olan Hyundai dünyada bir ilki başararak yeni teknoloji şanzıman sistemini tanıttı. Active Shift Control yani aktif vites kontrolü olarak adlandırılan yeni sistem hem ekonomi hem de konfor anlamında dikkatleri üzerine çekiyor.

Hyundai Aktif Vites Kontrolü Nedir? (Active Shift Control)

Otomotiv teknolojileri denildiğinde ilk akla gelen markalardan birisi hiç şüphesiz Hyundai’dir. Birçok markaya ilham olan Hyundai dünyada bir ilki başararak yeni teknoloji şanzıman sistemini tanıttı. Active Shift Control yani aktif vites kontrolü olarak adlandırılan yeni sistem hem ekonomi hem de konfor anlamında dikkatleri üzerine çekiyor.

Ekonomik Bir Şanzıman ASC

Hyundai tarafından açıklanan resmi verilerde yeni şanzıman sisteminin vites geçişlerini saniyede 500 kez izlediği ve bu şekilde optimizasyonun maksimum seviyelerde tutulduğu belirtiliyor. Tüm süreç anlık olarak takip edildiği için vites geçiş sürelerinde ciddi bir hızlanmanın meydana geldiği ve özellikle yüksek performanslı sürüşlerde güç kaybının minimum seviyelerde tutulduğu dikkatlerden kaçmıyor. Tüm bunların sonucunda ise yakıt tüketiminde de tasarruf sağlandığının altı çiziliyor.

Daha Hızlı Daha Yumuşak

Vites geçiş sürelerinin minimuma indirilmesiyle birlikte geçişlerin sertleşme beklenirken yeni teknoloji sayesinde vites geçişlerinin son derece yumuşak bir şekilde gerçekleşmesi şanzımanı konfor anlamında ön plana çıkarıyor.

Aktif Vites Kontrolü Hangi Araçlarda Kullanılacak?

Hyundai yeni şanzıman sistemini ilk olarak 2020 Hyundai Sonata Hybrid modelinde kullanacak ve daha sonra ise bu şanzıman sistemi Hyundai tarafından üretilen tüm hybrid modellerde görev almaya başlayacak.

Diğer otomobil üreticileri tarafından aktif vites kontrolü sisteminin kullanılıp kullanılmayacağı konusunda ise henüz bir gelişme bulunmuyor. Bilindiği ise otomobil üreticileri arasında sürekli olarak teknoloji ticareti yapılmaktadır. Şanzımanın başarılı olup olmayacağı bu sürece şekil verecek.

Editörün Yorumu

Tork konvertörlü şanzıman sistemleri bilindiği üzere hibrit modellerde güç kaybına sebep olduğu için kullanılmıyor. Genel olarak CVT ve benzeri şanzımanların tercih edildiği hibrit modeller için Active Shift Control sistemi alternatif bir seçenek olacak. Şanzımanın başarılı olma konusunda öncelikle performans, yakıt ekonomisi ve konfor anlamında son kullanıcıların beğenisini kazanması gerekiyor. Genel olarak otomotiv sektöründe son kullanıcıların yeni teknolojileri karşı tedbirli davrandıklarını göz önüne alırsak Hyundai’nin bu konuda yapacağı çalışmalarla ve düzenleyeceği tanıtım etkinlikleriyle güven sağlaması büyük bir önem taşıyor.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

10 Ocak 2019, 19:54

Geçtiğimiz hafta gün yüzüne çıkan Yeni Honda CR-V modeliyle birlikte merak edilen dizel otomatik tartışmasına nokta koyuldu.

cool
2019 Honda CR-V Dizel Otomatik Çıkacak Mı? (Açıklandı)

Ülke olarak hepimize dizel otomatik kombinasyonu her daim çekici gelmiştir. Bu yüzden uzun zamandır takipçilerimiz tarafından tarafımıza Yeni Honda CR-V dizel otomatik kombinasyonunun satışa sunulup sunulmayacağı konusunda sorular gelmektedir. Honda Resmi Olarak Noktayı Koydu Geçtiğimiz hafta gün yüzüne çıkan Yeni Honda CR-V modeliyle birlikte merak edilen dizel otomatik tartışmasına nokta koyuldu. Otomobil tutkunlarının beğenisine sunulan Yeni...

Devamını Görüntüle