Pit Stop
13 Kasım 2018'de eklendi

Karsan Jest Elektrik BMW Motoruna Kavuştu

Karsan Jest Elektrik BMW Motoruna Kavuştu

Ülkemizin gurur kaynakları arasında yer alan Karsan firması bilindiği üzere Jest adını verdiği minibüslerle hem iç hem de dış pazarda büyük bir ilgi görüyor.

Karsan ve BMW iş birliğiyle bir süredir çalışmaları devam eden yeni modelin ise resmi tanıtımı geçtiğimiz günlerde BMW’nin Almanya’da yer alan tesislerinde gerçekleştirildi. İlk olarak Türkiye’nin yerli markası olmasına rağmen Karsan’ın Almanya’da tanıtım etkinliğini gerçekleştirmesi tepkiyle karşılansa da BMW ile yapılan iş birliğin hatırlatılması tepkilerin son bulmasını sağladı.

Karsan Jest Elektrik ve BMW i3 Kardeşliği

Düzenlenen tanıtım etkinliğiyle birlikte merak edilen Karsan Jest Elektrik modelinin teknik detayları da ortaya çıkmış oldu.

Karsan Jest Elektrik modelinin tanıtımında şüphesiz en çok dikkatleri BMW iş birliği çekti. Elektrikli minibüsün kalbinde yer alan güç ünitesi ve bataryalar BMW tarafından sağlanıyor.

BMW’nin tamamen elektrikli modeli i3‘de kullanılmakta olan motor ve bataryalar Karsan Jest Elektrik modelinde de yer alıyor.

Dört Farklı Versiyonla Satışa Sunuluyor

BMW i3 modelinde bulunan 125 kW gücündeki motor ve bataryaları kullanan minibüs, çift batarya seçeneğiyle de satın alınabilecek.

İlk etapta 33 kWh bataryaya sahip olan i3 şimdilerde güncellenmiş haliyle kapasitesini 44 kWh değerine yükseltti. Böylelikle Karsan Jest Elektrik modeli de 33 kWh, 66 kWh, 44 kWh ve 88 kWh (Karsan Jest Elektrik modeli çift bataryayla tercih edilebiliyor) batarya seçenekleriyle satışa sunulabilecek.

Karsan Jest Elektrik Sürüş Menzilleri

  • Karsan Jest Elektrik 33 kWh 80 kilometre
  • Karsan Jest Elektrik 44 kWh 105 kilometre
  • Karsan Jest Elektrik 66 kWh 165 kilometre
  • Karsan Jest Elektrik 88 kWh 210 kilometre

Görüldüğü üzere sürüş menzili batarya seçeneğine göre farklılık göstermektedir.

Editörün Düşüncesi

Dünya genelinde ülkelerin çevreci politikalar izlemesi ve bununla birlikte alternatif enerji kaynaklarına yönelmesi her ne kadar sevindirici gerçekler olarak karşımıza çıkıyor olsa da, şahsen ülkemiz toplu taşıma sisteminde Karsan Jest Elektrik modelinin tercihler arasında yer alacağını düşünmüyorum. Toplu taşıma sisteminde aktif olarak yer alan araçların neredeyse gün içerisinde durmadan çalıştığı düşünülürse menzil ve şarj etme gibi problemlerin ortaya çıkacağını tahmin edersiniz. 

İlk olarak toplu taşıma sisteminin gözden geçirilmesi ve hem sürücülerin hem de yolcuların mağdur olmayacağı bir alt yapı sistemi geliştirilmelidir. 

Başlıklar:

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

11 Ocak 2019, 15:45

Yeni Seat Leon Doğal Gazlı Motorla Geliyor

Yeni Seat Leon 1.5 TGI modeli ile ilgili merak edilen detaylar ortaya çıkmaya başladı. Seat’ın yakın takipçilerinin bileceği üzere Leon modelinin CNG yani sıkıştırılmış doğal gazlı versiyonu bugüne kadar 1.4 litrelik bir motor seçeneğiyle satışa sunulmaktaydı. 1.5 TSI’den Doğal Gaza Geçiş Aracın daha önceki versiyonlarında da bulunan benzinli TSI motorun...

Devamını Görüntüle