Pit Stop
3 dakikada okuyabilirsiniz 18 Ağustos 2019'de eklendi

Lisbon’da bir güzel ”Yeni CLIO 5”

Renault'un bayrak taşıyıcı modeli olarak kabul edilen Clio'nun son nesli geçtiğimiz ay Portekiz'in Lisbon şehrinde yapılan bir lansmanla basına tanıtıldı. Ülkemiz pazarı için de çok önemli bir otomobil olan Clio bu sefer tam 6 farklı motor seçeneği ile birlikte geliyor. Şimdi gelin sizlerle birlikte yeni Clio'da neler değişmiş kısaca bir göz atalım.

Lisbon’da bir güzel ”Yeni CLIO 5”

Daha Geniş Daha Hafif

Yeni Clio bizi ilk başta Megane modellerinden de aşina olduğumuz far grubu ile karşılıyor. Farlardaki ”C” formu ve onları çepeçevre saran ledler otomobilin önüne ayrı bir hacim kazandırmış diyebilirim. Led far grubunun otomobilde bütün paketlerde standart olarak sunulduğunu da söylemeden geçmeyelim. Tasarım olarak bir önceki Clio ile benzerlik gösterse de Renault Mühendisleri otomobilde kullanılan parçaların yüzde 85’lik kısmının eski Clio’dan farklı olduğunu dile getiriyor. Otomobil bir önceki nesle göre daha iri bir cüssede ama tam 50 kilo zayıflamış ve kuru ağırlık olarak 1042 kg gibi çok iddialı bir ağırlığa sahip.

Premium Segmente Göz Kırpmak

Yeni Clio donanım olarak bu sefer daha dolu geliyor. Geri görüş kamerası, kendini premium otomobillerde görmeye alışkın olduğumuz Bose müzik sistemi, hayalet ekranı, bir Ipad’den daha büyük multimedya ekranı (9.3′), şerit takip asistanı, direksiyon ısıtması, kör nokta uyarı sitemi, adaptif hız sabitleyici, kendi kendine park modu ve ilk kez bir Clio modelinde kullanılan My-Sense (Sürüş modlarını seçebildiğiniz arayüz) ile otomobilde premium bir hava mevcut.

Sınıfının Lideri

Otomobil ergonomi olarak benim kalbimi çaldı diyebilirim. Sadece içerisindeki çekmece ve gözlerle birlikte size 29 litrelik bir alan sunmasıyla birlikte 391 litreye çıkarılan bagaj hacmi de sınıfının en genişi.

Yeni Kalpler

Otomobilde daha önce de belirttiğim üzere 6 farklı motor seçeneği mevcut. Baz donanım 3 silindirli yüksek sıkıştırma oranına sahip turbo olmayan bir atmosferik motor ile başlıyor. Bu atmosferik motorları 65 ve 75 beygirlik 2 farklı güç ile alabiliyorsunuz. Bana soracak olursanız bu motorlar düşük tork değerleri ile birlikte eğimli yollara sahip olmayan şehirler dışında pek de tat vermez açıkcası.

Bir Renault modelinde ilk kez kullanılacak olan 1.0 Turbo motor ise bize birazcık Ecoboostları anımsattı. 100 Hp 160 Nm değerlerine sahip olan bu motorun ortalama yakıt tüketimini 4.6 litre gibi bir rakam olarak belirtseler de ben pek gerçekçi bulmadım doğrusu. Bu motor seçeneğini sadece manuel vites ile satın alabiliyor olmanız da ektra bir negatif nokta olabilir.

Bir diğer seçenek 1.3 litrelik benzinli turbo motor 130 beygir gücünde ve 260 nm tork değerinde. Bu motora Clio’nun abileri Captur, Megane, Kadjar ve Scenic modellerinden aşinayız zaten. Fakat yaklaşık bir ton bandında bir ağırlığa sahip olan yeni Clio’da bir GTI performansı sunmasa da gayet tatminkar.

Geriye kalan iki seçenek ise tahmin edeceğiniz üzere yıllardır diğer modellerden de aşina olduğumuz 1.5 litre dizeller. Yeni Clio’da standart 1.5 Dci yerine motora Blue Dci ismi verilmiş. Sebebi ise motorun daha ekonomik olması için kullanılan Adblue sistemi. Ne yazık ki bu motorları da sadece manuel alabiliyorsunuz.

Sonuç;

Yeni Clio, VW’nin Yeni Polo’yu erken tanıtması ile biraz aceleye gelmiş görünüyor. Renault 2020 yılında modele bir 1.6 Hybrid motoru eklemeyi düşünse de fazla vakit kaybetmeden elindekileri lansmanda tanıtmak istemiş doğrusu. Fiyat konusunda ise ülkemizde henüz satışa sunulmadığı için net bişey söylemek yanlış olur ama 100 bin liranın altında bu otomobile sahip olabileceğimiz düşüncesi fazla iyimser.

Başlıklar: ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

08 Eylül 2019, 11:44

CAROLOJİ ÖZEL : ENZO’NUN ŞAHESERİ FERRARİ F40

32 yıllık hazine, bir ikon, Ferrari’nin bu zamana kadar ürettiği en değerli otomobil, analog süper-otomobillerin atası, bir çok otomobil gazetecisine göre gelmiş geçmiş en değerli otomobil… Onun için insan yapımı malzemeler üstünde kullanılan en değerli sıfatları kullanabiliriz. Caroloji’nin bu ayki özel yazısı ayın ilk haftasında sizlerle buluşuyor. Sabah kalkıp yaptığım...

Devamını Görüntüle