Pit Stop
2 dakikada okuyabilirsiniz 12 Ekim 2019'de eklendi

Rol Model : GT3 RS

İki küçük harfin yan yana gelerek böyle büyük bir anlam ifade etmesi oldukça ilginç, RS. Bu harfler yalnızca alfabede birbirini takip etmekle kalmıyor aynı zamanda Porsche'nin hamurunu yoğurduğu spesifik bir otomobilin arkasında da aynı sırayla yer alıyor. Tahmin ettiğiniz üzere bu otomobil bir 911.

Rol Model : GT3 RS

2018 yılında İstanbul Park’ta düzenlenen V-Weekend’de Almanya’dan İstanbul’a sergilenmek üzere getirilen bir 997 GT3 RS 4.0’ın başında bir saatten fazla vakit geçirdiğimi ancak görevli omzuma dokunup gülümseyerek onda ne bulduğumu sorunca anlamıştım, ama artık çok geçti. Ona aşık olmuştum bile.

Üzerinden bir yıldan fazla zaman geçtikten sonra bile ona olan sevgim hâlâ mevcudiyetini koruyor anlaşılan çünkü aileye yeni katılan küçük kardeş 991.2’yi görünce kalbim yine aynı hızla atmaya başlıyor. Bayanlar, baylar; bugünkü konuğumuz 991.2 GT3 RS.

Aslında bu yazıyı otomobil hakkında fikir sahibi olmak için okumanıza gerek olduğunu sanmıyorum. O gerçekten tahmin ettiğiniz kadar mükemmel ve yıllardır süregelen övgüleri bu model de sonuna kadar hak ediyor: ”Fizik kuralı tanımayan yol tutuş.” , ” Akıl tutulması yaratan…” , ” Yol kullanımına en uygun yarış otomobili.” ve daha niceleri. Bu sıfatlar onun için artık sıradan, bırakın ben ise size bugün onun direksiyonuna geçince kafamda neden Evgeny Grinko – Valse çalmaya başladı onu anlatayım.

Her ne kadar tasarım göreceli bir kavram olsa da onun gerçekten muazzam göründüğü hakkında bir çok kişinin şüphesi yok. Önceki modele göre kağıt üstündeki 20 beygirlik artış ve 0-100 hızlanmasındaki 0.2 saniyelik gelişme onun piyasaya birazcık süslenip sürüldüğünü düşündürebilir ama öyle değil. Çünkü GT3 RS herhangi bir kişinin rakamlarla tanımını yapabileceği bir otomobil olmaktan çoktan çıktı.

Standart GT3’ten de aşina olduğumuz efsanevi 4.0 litrelik boxer motor atmosferik olmasına rağmen inanılmaz bir tork sunuyor ve bunu ayağınızın altındaki o telepatik pedal ile her daim hissediyorsunuz. Bu kesinlikle alışılagelmiş bir pedal hissi değil, o kadar tepkili ki siz daha gaz pedalına nasıl bir komut vereceğinizi kafanızdan kurgularken RS bir anda burnunu kaldırıyor ve öne fırlayıveriyor. Devir saatinin rakamları 1’den 10’a kadar adeta bir filarmoni orkestrasının üyesi niteliğinde size inanılmaz bir konser yaşatıyor.

Ah o direksiyon tepkisi yok mu! İnanılmaz iç güdüsel ve döndüğünüz virajlar yaşanan olayı sanki gerçek değilmiş gibi hissettiriyor. Alıştığınız çoğu spor otomobillerden daha hızlı viraja giriyorsunuz ve bunu fark etmenin tek yolu kadrana bir göz kırpmak. Şasi eskisine oranla daha sert süspansiyonlar üzerinde oturuyor ve daha oyuncu. Rear Wheel Steering de işin içine girince muazzam bir sürüş dinamiği ortaya çıkıyor. RWS düşük hızlarda arka tekerleri direksiyon inputunuza göre zıt yöne çevirirken yüksek hızlarda aynı yöne dönüyor ve otomobilin bu hızlarda kontrolünü kolaylaştırıyor. Bu sayede 300+ gibi hızlarda bile çevikliğini kaybetmiyor.

PDK şanzımandan bahsetmeme gerek olduğunu düşünmüyorum bile. Tek cümle ile, bir otomatik şanzımandan beklediğiniz tam olarak ne ise işte o. Size uyum sağlamakla kalmıyor, sanki yapay zekaya sahipmiş gibi hissettiriyor. O kadar tatminkar ki size verdiği tepkiler otomobilin diğer sürüş dinamiği öğeleri ile bir araya gelince otomobil ile bir bütün oluyorsunuz ve ağzınızdan gülücükler fışkırmaya başlıyor.

Geriye kalanlar ise teferruat. İç mekan alışık olduğumuz Porsche kalitesi, işçilik mükemmel. Kusursuza yakın deri döşemeleri böylesine safkan bir yarış otomobilinde sıkıcı buluyorsanız eğer Weissach Pack satın alıp onları alcantara kumaş ile değiştirebiliyorsunuz. Bu pakette standart olarak tahmin ettiğiniz üzere karbon parçalar ve roll cage alabilmeniz de mümkün. Ses sistemi bir spor otomobilden beklenilmeyecek oranda hatta içinde odyofillerin bile kendini huzurlu hissetmesini sağlacak kadar iyi. Multimedya ekranı içerisinde inanılmaz kullanışlı bir navigasyon barındırıyor ve dokunmatik kalitesi muazzam. Başta söylediğim gibi bunlar teferruat. GT3 RS size enleri yaşatan, avuç içlerinizi terleten, bazen ellerinizi titreten ve limitlerine ulaşılması imkansız hissettiren bir otomobil. Tabi Kevin Estre değilseniz.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

24 Eylül 2019, 09:32

Günden güne artan otomobil fiyatları ve bitmek tükenmek bilmeyen yeni zamlar ile birlikte her geçen gün sıfır otomobil almaktan ziyade fiyat performans oranı yüksek 2. el otomobillere yöneliyoruz ne yazık ki. C Kompakt segment otomobillerin bile fabrika satış fiyatlarının 150 bin Türk Lirasını geçtiği günümüzde bu fiyatlara temiz olarak bulabileceğiniz Volvo S60'ı Caroloji ekibi olarak sizler için inceledik.

Rehber Tadında : 2014 VOLVO S60

S60 ilk görüşte sizi ipeksi hatlarıyla karşılıyor. Yıllardır alışılagelmiş ‘kutu’ tasarımı otomobile yine bir bütün olarak baktığınız zaman mevcut ama bunun beni rahatsız ettiğini söyleyemem. 2014 yılında bir makyaj operasyonu geçiren otomobilde çok da radikal bir değişiklik olmamış. Arkasının tasarımı hemen hemen aynı ama ön far grubunun bütünlüğü eskisine oranla...

Devamını Görüntüle