Pit Stop
3 dakikada okuyabilirsiniz 11 Ağustos 2019'de eklendi

Toyota Corolla 1,33 Alınır Mı?

Uzun uzun detaylarda boğulmadan maddeler halinde Corolla 1.33 neden alınır?

Toyota Corolla 1,33 Alınır Mı?

Günümüz itibariyle Toyota’nın 1.33 litre hacmindeki benzinli atmosferik motor seçeneğini modellerinde kullanmayı bırakmış olsa da ülkemizde birçok kişinin aklında 1.33 motor hakkında soru işaretleri bulunuyor. Bu bağlamda ikinci el bir Toyota Corolla almak isteyenlerin sıklıkla “1.33 Corolla alınır mı?” şeklindeki sorularıyla karşı karşıya kalmaktayız.

1.33 Corolla Performans İncelemesi

Teknik detaylara yüzeysel olarak bakacak olursak 1.33 olarak adlandırılan motorun net olarak 1329 cc hacminde olduğunu ve 4 silindiriyle birlikte 99 HP güç ürettiğini görüyoruz. Tork değeri ise 128 Nm olarak karşımıza çıkıyor. Performans konusundaki soru işareti de bu noktada başlıyor.

Motorun düşük silindir hacmine sahip olmasının yanı sıra atmosferik olması performans değerlerini aşağıya çekiyor. Fabrika üretim verilerine göre aracın 0’dan 100 kilometreye 12.6 saniye gibi bir sürede çıktığı ifade ediliyor. Fakat hızlanma ve yakıt tüketim verilerinin çoğu zaman gerçek hayattaki değerleri yansıtmadığı herkes tarafından biliniyor.

Bir Toyota Corolla 1.33 kullanıcısının karşılaşabileceği en büyük problemleri sıralayacak olursak;

 • İlk kalkışlarda istenilen hızlanmanın sağlanamaması
 • Aracın içerisindeki yolcu ve bagaj ağırlığına bağlı olarak dik yokuşlarda aşırı güç kaybı
 • Tek şeritli yollarda sollamaya çıkarken güvensizlik hissi
 • Ani hızlanma gereken yerlerde motorun sıkılaştırılması sonucu motor sesinde artış yaşanması

Objektif olarak konu ele alındığında 1.33 motorun negatif yönlerini bu şekilde sıralayabiliriz, fakat mantık çerçevesinde bakıldığında ise birçok avantajının da yer aldığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Örnek vermek gerekirse aracın ani hızlanma dışında performans ve yol tutuşu konusunda büyük bir problemi bulunmamaktadır. Gerekli devirlerini kazandığında yüksek hızlarda oldukça keyifli ve güvenli bir sürüş deneyiminin sunduğunun altını çizmeliyiz. Ayrıca avantajlarından bahsetmişken Toyota’nın marka olarak sağlamlığıyla ön plana çıktığını da unutmamalıyız. Yıllarca markanın üretmekte olduğu Corolla modeli ülkemiz pazarında arıza ışığı yakmayan araç olarak lanse edildi.

Toyota Corolla 1.33 Neden Alınır?

Uzun uzun detaylarda boğulmadan maddeler halinde Corolla 1.33 neden alınır?

 • Uzun yolda benzinli olmasına rağmen 4.7 litreye kadar düşebilen yakıt tüketimi
 • Performans konusunda beklentileriniz çok yüksek değilse büyük bir problem yaşatmayacaktır
 • Geniş iç hacmiyle aileler için son derece ideal bir araç
 • 452 litrelik bagaj hacmi
 • Güven veren yol tutuş performansı
 • Sınıf standartlarında ses yalıtımı (daha iyi olabilirdi)
 • LPG sistemleriyle uyumlu bir şekilde çalışabilmesi
 • Yedek parça fiyatlarının ekonomik olması
 • Rutin bakımları haricinde arıza çıkaran bir araç olmaması
Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

31 Temmuz 2019, 07:46

Volkswagen e-Up ve Skoda Citigoe iV modellerinin ardından Seat da bir adım atarak elektrikli Mi Electric modelini ortaya çıkardı. Elektrikli modellerin her geçen gün popüler olmaya başladığı şu günlerde Seat'ın yeni modeli büyük bir merakla bekleniyor.

Seat Mi Electric Ne Zaman Çıkacak?

Volkswagen e-Up ve Skoda Citigoe iV modellerinin ardından Seat da bir adım atarak elektrikli Mi Electric modelini ortaya çıkardı. Elektrikli modellerin her geçen gün popüler olmaya başladığı şu günlerde Seat’ın yeni modeli büyük bir merakla bekleniyor. En Ekonomik Elektrikli Olabilir Üretiminin bu yıl başlayacağı Mi Electric modelinin fiyatı en çok...

Devamını Görüntüle